List otwarty ws. represji wobec środowisk akademickich w Turcji

Ta sprawa nie wymagała od podpisujących wysiłku, a jedynie wspólnej widoczności pod listem nagłaśniającym sprawę i solidarność z represjonowanymi. Sytuacja, która nas niepokoi jest poważna:

11 stycznia br. ponad tysiąc tureckich i kurdyjskich naukowców i naukowczyń z inicjatywy „Wykładowcy dla Pokoju” podpisało oświadczenie „Nie będziemy uczestniczyć w tych zbrodniach” wzywając rząd turecki do zaprzestania kampanii terroru wobec ludności kurdyjskiej. Po jego podpisaniu, sygnatariusze i sygnatariuszki listu stali się obiektem kampanii nękania i przemocy ze strony państwa tureckiego i zwolenników rządzącej Turcją partii AKP. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan publicznie potępiał sygnatariuszy i sygnatariuszki listu w swych przemówieniach, a prokuratura wszczęła wobec nich postępowania karne, zarzucając „Wykładowcom dla Pokoju” „propagandę na rzecz organizacji terrorystycznej” oraz „jawne znieważenie narodu tureckiego, Państwa Republiki Tureckiej, Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, Rządu Republiki Tureckiej i organów sądowniczych państwa”.
Na skutek działań władz tureckich, 27 wykładowców i wykładowczyń zostało aresztowanych i grozi im od roku do pięciu lat więzienia. Wobec pozostałych wszczęto postępowania dyscyplinarne i grozi im utrata pracy w ich instytucjach naukowych.

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *